85 lat Oddziału PTT-PTTK „PODBESKIDZIE” w Bielsku-Białej

W dniu 12.11.2015 w kościele p.w. św. Trójcy odbyła się msza w intencji zmarłych i żyjących członków PTTK oraz poświęcenie nowego sztandaru Oddziału PTTK PODBESKIDZIE w Bielsku – Białej.

13 listopada br. w Zespole Szkół im. Juliana Tuwima w Bielsku-Białej uroczyście obchodzono 85-lecie powołania Oddziału PTT–PTTK na ziemi bielsko-bialskiej. Były gratulacje, podziękowania, odznaczenia i bardzo dużo wzruszeń. W tym też dniu przekazano dla Oddziału PTTK PODBESKIDZIE nowy sztandar ufundowany przez członków PTTK Oddziału PODBESKIDZIE i jego sympatyków oraz władze Oddziału. Nowo ufundowany sztandar wprowadził honorowy poczet w składzie Edward Dziki – prezes Oddziału w latach 1985-1989, Henryk Russek – prezes Oddziału w latach 2005-2009 oraz Jerzy Jurczak – prezes Oddziału w latach 2009-2012.
Następnie Lucyna Bardel, prezes Oddziału PODBESKIDZIE w okolicznościowym wystąpieniu przypomniała dzieje organizacji i nakreśliła jej dzisiejszy obraz. – W roku jubileuszowym nasz Oddział wzbogacił się o nowy sztandar, który ufundowali jego członkowie i sympatycy. Władze samorządowe Bielska-Białej doceniły naszą działalność pod Beskidami i na ich wniosek Oddział nasz został odznaczony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Honorową Odznaką „Za zasługi dla Turystyki”. Przy okazji jubileuszu należy wspomnieć również o szczególnym wyróżnieniu Towarzystwa, otóż Rada Miejska w Bielsku-Białej przyjęła wniosek Zarządu o umieszczeniu na mapie administracyjnej miasta nazwy: Rondo Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. W ten sposób uhonorowano pracę wielu turystów i krajoznawców – mówiła Lucyna Bardel, prezes Oddziału PTTK PODBESKIDZIE.
Pełny tekst referatu kol. LucynyBardel
Oddział PTTK PODBESKIDZIE od 2012 roku jest Organizacją Pożytku Publicznego. Oddział obecnie liczy ok. 1400 członków. W tym roku również 60 lat istnienia obchodzi Beskidzkie Koło Przewodników Turystycznych im. Stefana Czerneleckiego.
W trakcie uroczystości honorową odznakę „Za Zasługi dla Turystyki” nadaną przez Ministra Sportu i Turystyki otrzymali: Lucyna Bardel, Jan Brylski, Edmund Brzozowski, Czesław Gwizdała, Henryk Russek, Marian Sanek i Wiesław Trybus. Natomiast Srebrną Honorową Odznakę Za Zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymali: śp. Józef Binda, Zbigniew Grzbiela, Andrzej Kucia i Zdzisław Zemanek. Dodatkowo wręczono wiele odznaczeń i dyplomów resortowych jak również przyznano odznaki Honorowego Przodownika Turystyki Górskiej.

Źródło: UM Bielsko-Biała, zdjęcia – Oddział PTTK „PODBESKIDZIE”