Światowy Dzień Turystyki

Światowy Dzień Turystyki

W dniach 25-26.09.2015 r. w Bielsku-Białej po raz kolejny obchodzony był Światowy Dzień Turystyki.
W piątek, 25 września o godz. 16.00 w auli Książnicy Beskidzkiej odbyło się coroczne spotkanie przedstawicieli samorządu z organizatorami turystyki. Podczas spotkania Zastępca Prezydenta Miasta Waldemar Jędrusiński wręczył wyróżnienia osobom zasłużonym dla rozwoju turystyki w Bielsku-Białej. Uhonorowani zostali również nauczyciele, będący opiekunami Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych działających w bielskich szkołach, którzy w minionym roku aktywnie propagowali turystykę wśród dzieci i młodzieży. Honorową Odznaką Ministerstwa Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki” został wyróżniony Oddział PTTK „Podbeskidzie” w Bielsku-Białej, który w bieżącym roku obchodzi 85-lecie działalności.

Wyróżnieni przez Prezydenta Miasta „Za zasługi dla rozwoju turystyki w Bielsku-Białej”:
Barbara Jedynak, Beata Załubska, Jan Baraś, Marek Czader, Grzegorz Gierlasiński, Tadeusz Jan Mikulski, Zbigniew Poraniewski
Nauczyciele – opiekunowie Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych działających w bielskich szkołach wyróżnieni za aktywne propagowanie turystyki wśród dzieci i młodzieży:
Anna Borowiec-Macner (SP nr 37), Magdalena Dymek i Anna Sawicka (SP nr 23), Dorota Górska (ZS im. J. Tuwima), Grażyna Paduszyńska (SP nr 24), Małgorzata Stwora (Gimnazjum nr 6).
W trakcie spotkania podsumowana została XIV edycja konkursu fotograficznego „Beskidy w kadrze zatrzymane” pod hasłem „Znane i mniej znane”. Wręczono nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych: do 16 lat oraz powyżej 16 lat. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wystawę pokonkursową, prezentującą fotografie nadesłane na tegoroczną edycję.

Nagrodzone i wyróżnione prace można obejrzeć na stronie Koła Przewodników Beskidzkich:
http://archiwum.przewodnicy.beskidy.pl/pages/galerie/galeria-2015.php

W sobotę 26 września, mimo deszczowej aury, na boisku szkolnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego rozpoczęto zwiedzanie Bielska-Białej. Na zaplanowane 4 trasy zgłosiło się 220 uczniów bielskich szkół wraz z opiekunami. Grupy rozeszły się w różnych kierunkach prowadzone przez przewodników: Katarzynę Sylwestrzak, Krystynę Dunat, Krzysztofa Gucwę, Jana Nogasia, Bogusława Pysza i Radosława Szczepanka. Spacery po mieście trwały ok. 2-3 godz., a na każdej z tras uczestnicy mogli zwiedzić szczególnie ciekawy obiekt:
– na I trasie – Teatr Lalek „Banialuka”, gdzie za sprawą Marii Byrskiej i Katarzyny Pohl dzieci poznały magiczne miejsca tegoż teatru;
– na II i III trasie – salę sesyjną Ratusza, gdzie o różnych ciekawych wydarzeniach opowiadał Jacek Kachel,
– na IV trasie – Dom Tkacza, gdzie z życiem codziennym i pracą rzemieślnika zaznajomiła zwiedzających Ewa Kosmalska.
Ponadto w popołudniowej grze miejskiej „W poszukiwaniu sekretów miasta” wzięło udział kilkadziesiąt drużyn, które w doskonałych humorach rozwiązywały zagadki zamieszczone w otrzymanych ulotkach, poznając przy okazji wiele interesujących faktów na temat Bielska-Białej.

Źródło: UM Bielsko

This entry was posted in Biuletyn "Ze Wzgórza". Bookmark the permalink.

Comments are closed.