Towarzyskie Spotkanie Narciarzy BESKIDY – 2021

SPRAWOZDANIE z Towarzyskiego Spotkania Narciarzy „BESKIDY 2021”

24.02– 28.02.2021

 

Już na wstępie trzeba napisać, że na zakończenie XI MZZT-2020 organizowanym przez KČT przy współpracy z KST i PTTK (KTN ZG PTTK) w najśmielszej wyobraźni nikt nie przewidywał, że nagle świat zacznie się walić przez rozprzestrzenianie się zachorowania na COVID-19  i wprowadzaniem  z tym różnego rodzaju obostrzeń sanitarnych łącznie z zakazem wstępu do lasu. Podjęte działania w O/KTN Oddziału PTTK „PODBESKIDZIE” Bielsko -Biała we wrześniu 2020  w nawiązaniu do obowiązujących przepisów sanitarno-epidemiologicznych miały doprowadzić do organizacji TSN BESKIDY-2021.
Wybór miejsca i czasu trwania TSN BESKIDY-2021 był podyktowany warunkami sanitarnymi jakie mogą obowiązywać podczas przebiegu epidemii COVID-19. Za propozycją przyjaciół-narciarzy z Gliwic został wybrany OW „GRONOSTAJ” w SOLI-KICZORA k/Zwardonia na bazę zakwaterowania uczestników BESKIDY-2021. Po przeprowadzeniu stosownych negocjacji z gospodarzem obiektu ustalono, że  zgłoszenie uczestnictwa w BESKIDY-2021 można będzie dokonać do 30.11.2020. Ilość miejsc ograniczona do 36 osób w 9 domkach 4 osobowych z aneksem kuchennym i węzłem sanitarnym. Także te warunki zakwaterowania uczestników BESKIDY-2021 pozwalały na częściowe spełnienie warunków i obostrzeń sanitarnych obowiązujących p/COVID-19.
Główny termin trwania BESKIDY-2021  wyznaczono na  27-31.01.2021 i rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń potencjalnych uczestników imprezy. Trzeba powiedzieć, że TSN BESKIDY cieszą się wielkim uznaniem wśród przyjaciół turystów narciarzy i pieszych z całej Polski i przy wielu niewiadomych, lista zgłoszenia uczestników wypełniła jeszcze przed upływem 30.11.2020r. Pozostało więc czekać na dobre warunki zimowe, a przede wszystkim na dobre wieści o  ustępowaniu zagrożenia chorobowego na COVID-19. Nic z tych rzeczy, wraz z zbliżaniem się terminu imprezy rozwinęła się tzw. III fala zachorowań na COVID-19 co na terenie kraju i w świecie wprowadzono wiele restrykcji sanitarnych /zamknięte hotele, schroniska itp./. Została zawieszona wszelka działalność turystyczna, stąd po konsultacjach telef. wśród uczestników uzgodniono zmianę terminu odbycia imprezy BESKIDY-2021  na dzień 10.02.2021 jak tylko będą mogły być otwarte hotele i ośrodki wczasowe.
Trzeba powiedzieć, że wśród uczestników  wystąpiła wielka determinacja woli i chęć spotkania się z przyjaciółmi na łonie natury, stoku narciarskim i szlaku pieszym. Wobec dalej występujących obostrzeń sanitarnych kolejny raz przesunięto termin spotkania na dni 24-28.02.202r. Był to termin ostateczny i jak nie nastąpią zmiany obostrzeń sanitarnych  to impreza BESKIDY-2021 będzie odwołana.  Cierpliwość i determinacja miłośników zimowego wędrowania na nartach i pieszego została wynagrodzona. Obostrzenia sanitarne zostały częściowo zniesione /mogły się otworzyć hotele, ośrodki wczasowe w branży turystycznej/ i impreza BESKIDY 2021 mogła być realizowana w przełożonym  trzecim terminie.
W dniu otwarcia imprezy /24.02.2021/ okazało się, że czterech  uczestników /z Jeleniej Góry/ nie może wziąć udziału, gdyż ma wyznaczone w tym czasie szczepienia  p/COVID-19. Przybyli uczestnicy do ośrodka i po   zakwaterowaniu w domkach udali na pierwszy spacer terenowy odwiedzając przysiółki Lalik /Krawce, Cuperek, Kępki/. Dla wielu osób było to pierwsze wyjście po 3 miesięcznej kwarantannie  domowej przez COVID-19. Dnia 25.02.2021 po przejeździe z ośrodka GRONOSTAJ do Rycerki Kol. z parkingu rozpoczęliśmy za znakami żółtymi wędrówkę początkowo pieszą /brak śniegu, ale duże oblodzenie/ w kierunku Wielkiej Raczy. Po przejściu ok. 2 km na szlaku pojawił się śnieg umożliwiający dalszą wędrówkę na nartach ski turowych i back-country. Po odpoczynku przy schronisku PTTK na Wielkiej Raczy i posiłku udaliśmy się w dalszą wędrówkę szlakiem czerwonym /GSB/ w kierunku schroniska PTTK na Przegibku. Na wysokości  szczytu Bugaj nastąpił zjazd ze szlaku czerwonego na dukt leśny przebiegający wzdłuż ścisłego rezerwatu Śrubita, którym dojechaliśmy na nartach do parkingu skąd w godz. popołudniowych nastąpił przejazd do ośrodka  GRONOSTAJ w Soli-Kiczora. W wycieczce uczestniczył także Andrzej Małek (V-ce Przewodniczący O/KTN PTTK w Bielsku-Białej), który następnie spotkał się z uczestnikami w ośrodku. Dnia 26.02.2021 uczestnicy bezpośrednio od ośrodka udali na wycieczkę narciarską „Ścieżką westchnień” wzdłuż Rezerwatu BUTORZA prowadzącą bezpośrednio w kierunku Rachowca. Po zdobyciu na nartach Rachowca /964 m. n.p.m./ dla dalszego ciągu  kontaktu z naturą, uczestnicy z wielką przyjemnością oddali się przyjemnościom wynikającym z narciarstwa zjazdowego  pod wyciągiem krzesełkowym w Zwardoniu. Na zakończenie wycieczki odwrót do ośrodka nastąpił w kierunku odwrotnym tą samą „Ścieżką westchnień”. Trzeba wspomnieć, że przez czas trwania wycieczek narciarskich była wspaniała słoneczna pogoda i panowała bardzo dobra wokół widoczność ze szczytów. Dnia 27.02.2021 po załamaniu pogody i wystąpieniu drobnych opadów z przerwami, tego dnia uczestnicy  TSN „BESKIDY-2021” rozdzielili się na grupy. Pierwsza grupa udała się na wycieczkę turystyczną pieszą w kierunku Rachowca przez przysiółki Kacery, Mikowa, Mł. Rachowiec, Orawcowa przez Gomułkę do  Chaty Skalanka.
Po odpoczynku i małym posiłku przy Chacie Skalanka  nastąpił odwrót wycieczki w kierunku Zwardonia na stację PKP skąd nastąpił przejazd koleją do stacji LALIKI /4 min/. Jak niektórzy uczestnicy wycieczki szybko policzyli, to  koleją podróżowali ostatnio przed 10 laty. Ale nie można się oprzeć smutnej refleksji jaka się zrodziła wśród uczestników wycieczki  podczas przejścia koło kiedyś kultowego schroniska PTTK „DWORZEC BESKIDZKI” w Zwardoniu. Obiekt obecnie  jest nieczynny i ulega bardzo szybkiej degradacji budowlanej. Co na to Spółka Hoteli i Schronisk Górskich „KARPATY” w Nowym Sączu oraz ZG PTTK  mają do powiedzenia? A kiedyś była to przed 20 laty baza dla TSN „BESKIDY”. Natomiast druga grupa uczestników TSN „BESKIDY” Leszka Gapińskiego przejechała z ośrodka GRONOSTAJ do Kamesznicy i na nartach biegowych przebyła trasę na Baranią Górę i odwiedzili schronisku PTTK „Na Przysłopie”. Późnym  popołudniem 27.02.2021 w plenerze przed domkami nastąpiło uroczyste podsumowanie TSN „BESKIDY-2021. Wszyscy uczestnicy narciarze jak i piesi orzekli, że w tych trudnych czasach COVID-19 to towarzyskie spotkanie narciarzy było bardzo potrzebne dla poprawy i regeneracji dobrego samopoczucia każdego z uczestników. A warunki sportowe i atmosferyczne podczas wycieczek temu sprzyjały. Wszyscy wyrazili wielkie podziękowanie dla Aldony i Edmunda Brzozowskich za  koordynację organizacji TSN „BESKIDY-2021”.
Wszyscy uczestnicy przyrzekli spotkać się na kolejnym XII MZZT-2022 organizowanym przez PTTK /KTN ZG PTTK/ przy współpracy z KST i KČT. W dniu 28.02.2021 po śniadaniu w OW GRONOSTAJ w SÓL-KICZORA nastąpiło ostatnie pożegnanie uczestników i rozjazd do domów. Ogółem w TSN BESKIDY-2021 uczestniczyły  34 osoby.

Koordynatorzy organizacji TSN „BESKIDY-2021:
Aldona Brzozowski        PTN 348
Edmund Brzozowski      PTN 1485

Zdjęcia z imprezy

 

This entry was posted in Biuletyn "Ze Wzgórza". Bookmark the permalink.

Comments are closed.