Seniorzy powitali wiosnę! – 21.03.2018

21.03.2018

Seniorzy powitali wiosnę!

Pierwszy dzień wiosny powitali także nasi seniorzy. W Zwardoniu na Beskidku  21 marca br.  w śniegu i lekkim mrozie, ale w kolorowych wiosennych kwiatach na głowie, śpiewnie i radośnie odbyła się kolejna impreza turystyczna seniorów II Wiosenny Złaz.
Głównym organizatorem Złazu był Zarząd Oddziału PTTK  „Podbeskidzie” w Bielsku-Białej wspomagany przez Zarząd Oddziału Okręgowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów  i Inwalidów w  Bielsku-Białej oraz Radę Seniorów Miasta Bielsko-Białej.
Uczestnicy, seniorzy, członkowie PTTK  „Podbeskidzie” i członkowie Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddziału Regionalnego w Bielsku-Białej przyjechali do Zwardonia pociągiem. Najliczniejsza grupa uczestników 29 osób członkowie Oddziału Rejonowego w Wadowicach przyjechała autokarem odwiedzić, niektórzy po raz pierwszy i podziwiać w słońcu Beskid Żywiecki idąc spacerem na pobliski Rachowiec.
Liczna grupa przybyła pociągiem i z dworca PKP Zwardoń pieszo przeszła do schroniska  na Beskidku, a właściwie do obiektu, który aktualnie pełni rolę schroniska. W miejscu pięknie położonym, z którego podziwiać można wspaniałe widoki szczególnie na pasmo Baraniej Góry, gazdowie Państwo Legierscy prowadzą słynące z gościnności i dobrej kuchni schronisko.
Słabsi kondycyjnie seniorzy turyści mogli skorzystać  z usług Ciuchci z Beskidka należącej do gospodarzy obiektu na Beskidku.
W samo południe Prezes Oddziału PTTK –  Lucyna Bardel  przywitała zebranych, grupę liczącą 135 uczestników.  W imieniu własnym i Prezesa Zarządu Okręgowego  PZERiI Janusza Gembali przywitał zebranych Andrzej Dutka.
Uczestników Złazu powitała także Elżbieta Rosińska, przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Bielska -Białej.
Uczestnikami Złazu byli turyści indywidualni oraz 6 drużyn  zgłoszonych  uczestników:
Oddziałowa Sekcja Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Bielsku Białej,
Koło nr 20 PZERiI Osiedle Karpackie, Klub Seniora PTTK , Koło Grodzkie PTTK , Senior i Ty przy Radzie Osiedla Wojska Polskiego, Akademia Seniora Fundacja Drachma.
Najliczniejszą grupę uczestników stanowili członkowie Polskiego Związku Emerytów Rencistów  i Inwalidów Oddziału Rejonowego w Wadowicach, którzy otrzymali puchar dla najliczniejszej grupy,  ufundowany przez Zarząd Oddziału Okręgowego PZERiI w Bielsku-Białej.
Puchar dla najstarszego uczestnika Złazu ufundowany przez Zarząd Oddziału Okręgowego PZERiI w Bielsku -Białej otrzymała pani Gertruda Wilczek (ponad 80 lat) z Koła nr 20 PZERiI Osiedle Karpackie
Wspólną biesiadę w przepełnionej sali z powodu mroźnego wiatru, przy kominku prowadziły organizatorki Złazu: Lucyna Bardel i Janina Dyrda. Wspólne śpiewy wspomagane grą na akordeonie w wykonaniu właściciela obiektu Ryszarda Legierskiego, przerywane zabawnymi opowiastkami góralskiego gawędziarza z Mesznej Jacka Kowalcze sprawiły, że szybko upłynął czas biesiadowania przy przygotowanych kiełbaskach z rożna, ciastkach i herbacie lub kawie.
W  międzyczasie przeprowadzono także  konkurs  wiedzy turystycznej pt. „Beskid Śląski  i Żywiecki, atrakcje turystyczne i ciekawostki” . Zdobywcą  I nagrody w konkursie została drużyna z Koła Grodzkiego PTTK im. Tomasza Wróbla. Piękną tabliczkę pamiątkową dla zwycięzców ufundowała  Rada Seniorów Miasta Bielska-Białej.
Dyplomy uczestnictwa przygotowane przez PTTK „Podbeskidzie” otrzymała  każda grupa uczestników  Złazu.
W godzinach popołudniowych w pełnym słońcu turyści udali się na dworzec PKP Zwardoń
i powrócili pociągiem do Bielska-Białej. Nawet skład pociągu PKP był nowoczesny ciepły i komfortowy, co docenili uczestnicy złazu dziękując za spędzony w miłej atmosferze  pierwszy dzień wiosny.

Organizatorzy Złazu są  zadowoleni, z tego, że zakładane przez nich ambitne cele organizowanych imprez dla seniorów tj. kształtowanie nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu, integracja środowisk senioralnych oraz popularyzacja walorów turystyczno-krajoznawczych Beskidu Śląskiego i Żywieckiego  zostały spełnione.

Organizatorka złazu seniorów Lucyna Bardel zakomunikowała, że corocznie w pierwszy dzień wiosny będzie odbywać się powitanie wiosny przez seniorów. Każdego roku w innej ciekawej turystycznie miejscowości, bo przecież mamy ich w Beskidach bardzo wiele.

Tekst i zdjęcia Teresa Opyrchał

Zapraszamy także na stronę portalu „Gwiazdka Cieszyńska” o wiosennym złazie seniorów w Zwardoniu  (pełna galeria foto jest pod drugim linkiem):

Wszystkie zdjęcia z tego reportażu są zamieszczone na dysku zewnętrznym: