VII WYCIECZKA JUBILEUSZOWA do Puszczy Kampinoskiej

VII WYCIECZKA JUBILEUSZOWA

w 110 – rocznicę pierwszej zbiorowej wycieczki Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego do Puszczy Kampinoskiej
Stara Dąbrowa, 3 czerwca 2017 roku

Warszawa, 2017

ORGANIZATOR:
–  Oddział Stołeczny Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Warszawie ul. Kopernika 30 tel. (022) 635 27 52 pttk_stoleczny@wp.pl
– Mazowieckie Forum Oddziałów Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Warszawie ul. Senatorska 11 tel. 0501 751 756
WSPÓŁORGANIZATORZY:
–  Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego
–  Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego
–  Komenda Stołeczna Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego
KOMITET ORGANIZACYJNY:
Andrzej Matz – przewodniczący
Włodzimierz Majdewicz – wiceprzewodniczący ds. organizacji
Jerzy Pamrow – wiceprzewodniczący ds. logistycznych
Jan Rukat – kierownik 52 Rajdu Pieszego im. A. Janowskiego (impreza towarzysząca)
Radosław Potrac – sekretarz
Piotr Celiński – rozliczenie finansowe imprezy, trasy piesze
Zofia Pilazy – rozliczenie finansowe imprezy
Natalia Wojtyra – koordynacja ze strony MFO
Jan Rukat – trasa przyrodnicza
Alicja Światek – trasy piesze
Lechosław Rowicki – trasa rowerowa
Andrzej Łyziak – weryfikat odznak
Zbigniew Jurek – giełda znaczków i pieczątek turystycznych
Jadwiga Garapich – koordynator działań na trasach rajdowych

Impreza finansowana ze środków finansowych Oddziału Stołecznego PTTK im. Aleksandra Janowskiego na cele statutowe oraz dofinansowana ze środków Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK.
Impreza organizowana cyklicznie od 1957 roku przez Oddział Stołeczny PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Warszawie. 2 czerwca 2017 roku przypada 110-ta rocznica pierwszej zbiorowej wycieczki Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego do Puszczy Kampinoskiej prowadzonej przez Aleksandra Janowskiego i Stanisława Kulwiecia  DO PUSZCZY KAMPINOSKIEJ
(relacja z wycieczki odbytej w 1907 roku pióra K. Sporczyńskiego – tekst oryginalny)
Puszcza Kampinoska – puszcza pod Warszawą! Cóż za odkrycie! Czterysta osób, żądnych wrażeń, tłoczy się na przystani. Niebawem „Kopernik” i „Nadwiślanin” dają znak do pożegnania. Przeciągły ryk syren odbija się echem w murach Powiśla. Po chwili znikają mury, znikają mosty; dwie smugi czarnego dymu snują się pośród żółtych wybrzeży. Na pokładach obu statków rojno, gwarno, wesoło.
Daleko jeszcze do puszczy? Ot, godzina żeglugi. Nie, nie godzina, jeszcze dwie godziny! Wreszcie, po mimowolnych przystankach na mieliźnie, stajemy u brzegu. Ani mostka, ani podjazdu, ani ludzkiej siedziby. Nic to: podróżni zbiegają, zeskakują i niebawem wybrzeże roi się od żwawych gromadek. Przez zarośla, wydmy, pagórki, snują się do owej „puszczy”. Takiego korowodu nie widziały te strony. Wężem długim na pół wiorsty przedzierają się wędrowcy, mijają wioski i osady i robią odkrycia niebywałe. Oto bez granicy, bez formalności, znaleźli się w… Niemczech.
W Niemczech? Wprawdzie nie tych „politycznych”, ale w koloniach niemieckich na naszej ziemi. Istna to oaza na wstępie do puszczy. Gdzie ujrzysz schludny domek, sad porządny, ziemi sporej szmat spory, powita cię gospodarz Niemiec. Dookoła zaś niskie, ciasne, brudne rozsiadły się nasze strzechy włościańskie, na glebie lichej, na piaskach, na glinach. Umieli Niemcy wybrać co lepsze, umieją dbać o swą mowę ojczystą, bo wielu osiadłych tu od dawna, zaledwie słabo mówi po polsku. Ukazują się pierwsze sosenki, dalej las coraz gęstszy. Z namaszczeniem wkraczamy do owej „puszczy”. Dróżki i ścieżki giną w gęstwinie zaiste można by tu całemi dniami błądzić i nie wybrnąć. Milowa połać porosła starą sosną, gdzieniegdzie kępy olszyny zdradzają bagienka; wzgórza i dolinki, wszystko zadrzewione, tylko z rzadka zieleni się jakaś łączka. Na wzgórzach wszędzie przezierają piaski, a drogi i ścieżki znaczy już z dala jednostajna, żółta smuga; brnie się tu w piachu po kostki, a koła na „gościńcu” wrzynają się po osie.
To puszcza? Tak, to dawna puszcza Kampinoska. Niegdyś, nie tak dawno jeszcze przed dwustu laty, olbrzymie dziewicze bory i moczary ciągnęły się stąd poza Wisłę i Narew aż do puszcz Myszynieckich i Augustowskich.
Dziś pozostały z nich resztki, przepadły żubry, łosie, dziki, a bodaj i wilki. Kampinos, owo serce puszczy dawniejszej, leży dziś na uboczu, a zwarta połać lasów, które by dziś pompatycznie tylko „puszczą” nazwać obejmuje zaledwie jakieś dwie mile /środek obszaru między Błoniem, Sochaczewem, Czerwińskiem i Zakroczymiem/.
To puszcza? pyta zgryźliwie ktoś z uczestników; tamten znów sarka, że się zawiódł. Widać są ludzie, którzy na serio myśleli, że Towarzystwo Krajoznawcze dokonało cudu: odkryło pod Warszawą jakąś krainę dziką, bezludną.
Kto jednak lubuje się w naszej przyrodzie, komu jest miła zieleń lasów mozajka lasów i krzewów i trzęsawisk, strzech, pól i sadów, okolonych borem, niech jedzie do puszczy Kampinoskiej. Kto miłuje badania przyrodnicze, zbiera okazy roślin i zwierząt znajdzie tu zajęcia niemało. Kto wreszcie nie jest mizantropem, kto chce wiedzieć, jak żyje lud na pustkowiu, niech jedzie do puszczy Kampinoskiej. Gwarnie, wesoło szły raźnie zwarte gromadki, z pieśnią na ustach, z dobrym słowem dla chłopa, z uprzejmością, uczynnością jedni dla drugich… A wszystkim było dobrze, tak swojsko! Młodzież i starsi, chłopcy i dziewczęta, ludzie różnego stanu i zawodu, wszyscy czuli się tutaj dziećmi jednej ziemi, tej ziemi, którą tu poznać przyszli.
Wdzięczność należy się Towarzystwu Krajoznawczemu za tę pierwszą wielką wycieczkę, za tę pobudkę do poznania kraju, za to zjednoczenie duchowe wśród ludzi. Wdzięczność należy się głównym kierownikom /pp. Janowskiemu i Kulwieciowi/ za dzielne prowadzenie wędrówki, za ich zabiegliwość, trudy, no i za wytrwałość, z jaką udzielali wskazówek każdemu z uczestników.
Organizatorzy zapraszają turystów i sympatyków PTTK; spotkajmy się wszyscy 3 czerwca 2017 roku w Starej Dąbrowie około godz. 15.00 przy pamiątkowym kamieniu.

PROGRAM IMPREZY:
Impreza jest planowana jako zlot gwiaździsty w dniu 3 czerwca 2017 roku w Starej Dąbrowie na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Uczestnicy do miejsca zlotu przybędą pieszo, na rowerach, autokarami lub własnymi samochodami zgodnie z wybraną trasą.
– Godz. 7 .00 – 14.30
dojście, dojazd do Starej Dąbrowy zgodnie ze zgłoszonym uczestnictwem (wg. tras regulaminu Rajdu im. Aleksandra Janowskiego)
– Godz. 13.30 – 15.00
przyjmowanie uczestników Ośrodek ZHP w Starej Dąbrowie,
Spacer ścieżką dydaktyczną z pracownikiem KPN (ok. 1 godz.)
konkursy, giełda pamiątek turystycznych,
zwiedzanie okolicznościowych wystaw,
gorący posiłek,
– Godz. 15.00 – 17.00:
uroczystości przy pamiątkowym kamieniu:
powitanie gości i uczestników Wycieczki Jubileuszowej
złożenie wiązanki kwiatów przy kamieniu
gawęda okolicznościowa, wspomnienia poprzednich wycieczek
rozpalenie ognisk, piosenka turystyczna przy ognisku
– Godz. 17.00:
zakończenie uroczystości, powrót uczestników zgodnie z wybraną trasą i wykupionymi świadczeniami.
(zagwarantowany powrót środkami komunikacji miejskiej do stacji Metro Młociny).
Wyposażenie turystów:
Na rajd zabieramy wygodne obuwie, okrycie przeciwdeszczowe, żywność, napoje, mapę terenu, apteczkę, instrumenty muzyczne i dużo humoru.

PROPONOWANE TRASY
Trasy piesze:
1. LESZNO – ŁUBIEC – NOWA DĄBROWA – STARA DĄBROWA. Do przejścia ok. 13 km. Spotykamy się na pętli autobusowej GÓRCZEWSKA na przystanku autobusu 719, stanowisko 09. Odjazd autobusu linii 719 do Leszna o godz. 8.40
Prowadzi kol. Jerzy Stefan Tutaj (tel. 602 815 046)
2.  GROCHALE NOWE – REZ. RYBITEW – STARA DĄBROWA. Do przejścia trasa ok. 12 km.
Spotykamy się na przystanku PKS przy Dw. Gdańskim. Odjazd autobusu (kier. Nowiny) o godz. 9.00.
Prowadzi kol. Piotr Celiński (tel. 605 600 729)
3. LEONCIN – STARA DĄBROWA. Trasa dla młodych turystów. Do przejścia ok. 8 km. Spotykamy się na przystanku PKS przy Dw. Gdańskim. Odjazd autobusu (kier. Nowiny) o godz. 9.00
Prowadzi kol. Jan Rukat (tel. 600 443 171)
4. Pozostałe trasy dowolne.
Trasa rowerowa:
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie ul. Marymoncka (zbiórka przy pomniku Józefa Piłsudskiego o godz. 9.00): Wólka Węglowa – Nadłuże – Cichowąż – Sadowa – Palmiry – Adamówek – Sowia Góra – Stara Dąbrowa – Warszawa (powrót po zakończeniu uroczystości). Trasę prowadzi Lechosław Rowicki. Długość ok. 40 km.
Istnieje możliwość dojazdu autokarem dla chętnych. Konieczne jak najszybsze poinformowanie organizatorów o potrzebie dojazdu.

ZGŁOSZENIA:
Zgłoszenia uczestnictwa wraz z wpłatą przyjmuje Oddział Stołeczny PTTK w Warszawie ul. Kopernika 30 lok. 523 w dniach 15.05 – 02.06.2017 roku w godzinach 10 .00 – 16.00 od poniedziałku do piątku.
Uwaga:
Osobom zgłaszającym się w dniu imprezy organizator nie gwarantuje pełnego pakietu świadczeń.
Istnieje możliwość zgłoszenia faxem. (22 635 27 52) lub za pomocą internetu (pttk_stoleczny@wp.pl) z jednoczesną wpłatą na konto Oddziału (82 1950 0001 2006 0866 8527 0002) – z dopiskiem Wycieczka Jubileuszowa oraz podaniem trasy.
KOSZTY I ŚWIADCZENIA:
– Pakiet podstawowy koszt uczestnika 25,- zł.
(uczestnicy tras pieszych, trasy rowerowej, turyści korzystający z własnego transportu, uczestnicy grup zorganizowanych nie korzystający z transportu autokarowego organizatora)
Świadczenia w ramach pakietu podstawowego:
–  2 szt. pocztówek okolicznościowych (reprinty)
–  informator VII Wycieczki Jubileuszowej,
–  metalowy znaczek okolicznościowy,
–  stempel okolicznościowy,
–  transport autokarowy w dniu 3.06.17 ze Starej Dąbrowy do Metra Młociny,
–  ciepły posiłek (w dniu 3.06.17) w Starej Dąbrowie przy ognisku,
–  ubezpieczenie NNW (tylko członkowie PTTK)
–  Koszt uczestnictwa dla tras autokarowych (autokar organizatora) – 40,- zł od osoby (dzieci do lat 12 – 35,- zł)
Świadczenia w ramach dokonanych wpłat:
–  Pakiet podstawowy
–  Transport autokarowy zgodnie z planem
–  Obsługa przewodnicka,
–  Ubezpieczenie NNW
–  Koszt uczestnictwa w 52 Rajdzie im. Aleksandra Janowskiego określa odrębny regulamin imprezy

This entry was posted in Rajdy, złazy, zloty. Bookmark the permalink.

Comments are closed.