V Edycja Złazu Bielsko-Biała i okolice

V Edycja Złazu Bielsko-Biała i okolice,  odbytego w dniu 8.04.2017 r.

Oddział PTTK „Podbeskidzie” w Bielsku-Białej przy współpracy z Wydziałem Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miasta Bielska-Białej w dniu 8 kwietnia 2017 r. zorganizował  V edycję Złazu „Bielsko-Biała bliżej nas”.
Zorganizowanie Złazu było możliwe przy wsparciu finansowym Miasta Bielsko-Biała. W ramach ww. imprezy turystycznej zaproponowaliśmy uczestnikom przejście trasy od kościoła ewangelickiego pw. Jana Chrzciciela w Starym Bielsku z wykładem na temat 500-lecia reformacji, przez Grodzisko, osiedla mieszkaniowe z wstępem na teren Cmentarza Wojska Polskiego Garnizonu Bielskiego do lotniska w Aleksandrowicach.
Na początek Złazu wszyscy uczestnicy spotkali się w Kościele Ewangelickim Jana Chrzciciela w Starym Bielsku, w ten skromny sposób uczciliśmy obchodzone w Kościele 500 lat Reformacji. Ciekawy wykład poprowadził ksiądz Artur Woltman a na zakończenie spotkania ksiądz odpowiadał na wiele pytań, które zadawali tak młodzi turyści, jak i dorośli turyści. Następnie wszyscy pod opieką przewodników przeszli na Grodzisko – najstarsze miejsce osadnicze w Bielsku. Potem grupy przeszły przez kolejne osiedla  na Cmentarz – pomnik  Wojska Polskiego Garnizonu Bielskiego, gdzie spoczywają prochy żołnierzy I i II Wojny Światowej oraz bojowników pomordowanych przez okupanta hitlerowskiego. Następnie uczestnicy przeszli na teren Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. Turystów przywitał Prezes Aeroklubu Pan Jerzy Oślak, następnie pod opieką pasjonatów lotnictwa zwiedzono hangary z samolotami, szybowcami oraz oglądano widok  z wieży widokowej.
Na zakończenie organizatorzy przeprowadzili konkurs z wiedzy dla utrwalenia i zabawy. Główną nagrodą był voucher na przelot szybowcem. Pozostałe ciekawe  nagrody wręczone zostały zwycięzcom poszczególnych grup wiekowych. Pytania nie były proste, ale cóż …
Na V Złazie było największe zainteresowanie dorosłych turystów w liczbie 53 osoby. Należy  wspomnieć i podziękować wszystkim opiekunom grup szkolnych, którzy uczestniczyli w V Złazie: Grupa z Gimnazjum Nr 22 z BB, SKKT-PTTK przy Gimnazjum Nr 9 w BB, SKKT-PTTK przy Gimnazjum Nr 6 w BB, grupa z Gimnazjum Nr 8 z BB, SKKT-PTTK PIONIER z Mazańcowic, grupa ze Szkoły Podstawowej Nr 31 z BB, Grupa ze Szkoły Podstawowej Nr 20 z BB, SKKT-PTTK przy Szkole Podstawowej Nr 33 z BB, SKKT-PTTK przy Szkole Podstawowej Nr 36 w BB, SKKT-PTTK przy Szkole Podstawowej Nr 38 z BB, SKKT-PTTK przy Szkole Podstawowej Nr 24 z BB.

Wszystkich uczestników było 180 osób – super.

Przewodnikami na trasach byli: Andrzej Brożek, Jan Nogaś, Janina Dyrda, Elżbieta Jagosz oraz Lucyna Bardel.

Przewodnikami po terenie Aeroklubu Bielsko-Bialskiego byli: Łukasz Ćwik, Marek Bernasiński, Tomasz Kocurek,  Jakub Bogusiński, Małgorzata Lasek- Łuzek, Kacper Jasiński, Zbigniew Madej, Jarosław Kubala, Krzysztof Zukiewicz, Tomasz Spaczek.

Za całość Złazu ramienia Urzędu Miasta  odpowiedzialna była  Barbara Trojan, z  Aeroklubu Bielsko-Bialskiego Łukasz Ćwik.  Wszystkie sprawy od początku do końca koordynowała Pani Lucyna Bardel – Prezes Oddziału.

„Brawo” – doskonała współpraca.

Dziękuję  wszystkim za pomoc i turystycznie pozdrawiam – Lucyna Bardel