Słowacja – Historyczna kraina Turiec

Słowacja

Historyczna kraina Turiec

15.05.2019

Kraina Turiec – wielka kotlina śródgórska w Centralnych Karpatach Zachodnich, jedna z  najlepiej wykształconych kotlin na terenie Słowacji. Od północy ogranicza  ją  krywańska część Małej Fatry, od wschodu – Wielka Fatra, od południa – Góry Kremnickie, od południowego zachodu grupa górska Żaru, a od zachodu –  luczańska część Małej Fatry.

W programie:

Zamek Streczno, założony w łańcuchu górskim Małej Fatry w pierwszej połowie XIV wieku, w zakolu rzeki Wag nad wapiennym urwiskiem, zniszczony w XVII wieku, odrestaurowany. Dawniej najlepszy, najbardziej  bezpieczny zamek obronny nad Wagiem. Historyczna i romantyczna przeszłość. Z wieży zamkowej szeroka panorama okolicy.

Muzeum Wsi Słowackiej,  Jahodnícke háje, jest największą na Słowacji ekspozycją etnograficzną urządzoną w plenerze, pod gołym niebem.  Ekspozycja przedstawia obraz tradycyjnego budownictwa ludowego, wiejskiego domu oraz prezentuje sposób życia mieszkańców północno-zachodniej części Słowacji z okresu od drugiej połowy XIX do pierwszej połowy XX stulecia. Na terenie muzeum znajduje się w chwili obecnej 129 obiektów o charakterze mieszkalnym, gospodarczym, technicznym, społecznym i sakralnym.

Martin (Turčiansky Svätý Martin) miasto powiatowe, centrum regionu Turiec. Parafialny kościół św. Marcina z początku XIII w. Kościół ewangelicko- augsburski z XVIII w. Słowackie Muzeum Narodowe etnografia.

Wpłata na udział w wycieczce (obejmuje transport, parkingi, przewodnik)

60,00 zł – seniorzy członkowie PTTK ze składką członkowską za 2019 rok, seniorzy mieszkańcy Miasta Bielska-Białej

Bilet wstępu do zwiedzanych obiektów ok. 10,00 EUR

wyjazd: godz. 7.00. z zatoki autobusowej przy BCK ul. Słowackiego

powrót: około godz. 18.30

Zapisy wraz z wpłatą do dnia 09.05.2019 w biurze Oddziału PTTK, Bielsko -Biała, ul. Wzgórze 9 od wtorku do piątku w godzinach pracy biura.

przewodnik: Jan Nogaś, tel. 502 346 442