Sensacyjna Indonezja z bliska w Rybniku

Sensacyjna Indonezja z bliska w Rybniku – PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku 3 i 17 września.

Klubokawiarnia Żółty Młynek

Rybnik ul. Św. Jana 2, tel. 513 064 196

www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach

zaprasza na

PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku.

Tym razem będzie to dwu-spotkaniowa podróż do Indonezji. 3 września 2019 r. Justyna i Jacek Mikołajczykowie opowiedzą o plemieniu Mentawajów z wyspy Siberut i będzie to niejako preludium przed spotkaniem z Taduszem Biedzkim, autorem książki „Wyspy niepoliczone”, który 17 września pokaże nam prawdziwe oblicze Indonezji. Na oba spotkania zapraszamy tradycyjnie we wtorki o godz. 19-tej. Wstęp wolny.

Mentawajowie z wyspy Siberut.

O podróży do plemienia Mentawajów myśleliśmy od dawna. Udało nam się to podczas trzeciego wyjazdu do Indonezji – zachwyca nas ten kraj i jego różnorodność, więc chętnie wracamy w znajome miejsca i jeszcze chętniej poznajemy nowe. Tak było i tym razem, kiedy odwiedziliśmy wyspę Siberut, która znajduje się na południe od Sumatry. Spędziliśmy tam 5 nocy w domu naszego gospodarza – Amantiru. Opowiemy o tym, jak żyją Mentawajowie. Jak wygląda ich dom, czym się zajmują, na co polują i dlaczego tak ważne jest dla nich drzewo sagu.

Jacek Mikołajczyk – aktor Teatru Dormana w Będzinie, autor większości zdjęć z rodzinnych wyjazdów. Justyna Wróbel-Mikołajczyk – plastyk i rękodzielnik. Prowadzi Pracownię Kreatywności w Bielsku Białej i tworzy markę Zafilcowana. Regularnie podróżują od 2008 roku, głównie po Azji Południowo – Wschodniej. Od trzech lat w towarzystwie córeczki. Podróże z dzieckiem (i nie tylko) relacjonują na stronie: https://www.facebook.com/szczesciewplecaku/.

Mentawajowie – jest ich ok. 64 tys. Zamieszkują archipelag leżący 150 km na zachód od Sumatry. Żyją w chatach na palach, zwanych umami, w wioskach liczących do 30 osób, oddalonych od siebie do kilku godzin marszu. Wyznają animizm – wierzą, że poza człowiekiem duszę mają także zwierzęta i przedmioty. W trakcie ich ceremonii szamani rozmawiają więc z duszami zmarłych przodków i duchami dżungli. Do końca XIX w. Mentawajowie żyli w izolacji. Po odzyskaniu niepodległości w 1945 r. Indonezja zaczęła jednak prowadzić politykę „cywilizowania” ludów pierwotnych – zaczęto budować szkoły i kościoły, zakazano tradycyjnych tatuaży i piłowania zębów. Część Mentawajów ułożyła sobie życie w nowych realiach, pozostali wycofali się głębiej w puszczę. To właśnie te rodziny są dziś ostatnimi kultywującymi wiekowe tradycje. Info z: http://www.national-geographic.pl/ludzie/mokry-swiat-mentawajow. Więcej też na:

https://www.focus.pl/artykul/duchy-zamkniete-w-czaszkach-jak-zyje-niezwykle-plemie-z-indonezji ,https://www.kuukandtravel.com/fascynujaca-kultura-mentawajow/.

Wyspy niepoliczone – prawdziwe oblicze Indonezji.

Dotąd nie było polskiej książki o całej Indonezji, bo to kraj wielki jak Europa i sto razy bardziej zróżnicowany. Od teraz jest – to „Wyspy niepoliczone” Tadeusza Biedzkiego.

This entry was posted in Prelekcje, prezentacje. Bookmark the permalink.

Comments are closed.