CZECHY – ZAMEK BOUZOV, JASKINIA JAWORZYCKA

CZECHY – ZAMEK BOUZOV, JASKINIA JAWORZYCKA

01.09.2018 r.

Program:

• W ukrytych terenach leśnych położony jest jeden z najpiękniejszych bajkowych zamków na Morawach.
    • Zamek Bouzov – to pierwotnie gotycka, przez lata przebudowywana siedziba krzyżaków od XV wieku. Dzięki temu część wyposażenia pochodzi z zakonu, a spora część z prywatnych zbiorów arcyksięcia Eugeniusza Habsburga, Najcenniejszą część zamku stanowi neogotycka kaplica z gotyckim ołtarzem, zdobiona kamieniami nagrobnymi mistrzów zakonu z lat 1395-1515. Zamek jest jednym  z najczęściej odwiedzanych  zamków na Morawach.

Zamek Bouzov w całej okazałości

• Jaskinia Javorzycka – tworzy nie odkryty do końca kompleks korytarzy połączony przepaściami, które sięgają nawet 60 m. Na dzień dzisiejszy znane jest około 4 km labiryntów, z czego tylko 788 metrów udostępniono dla zwiedzających. Oprócz klasycznych nacieków, występują tu najciekawsze tzw. heliktyty, a mianowicie nacieki, które „rosną” nie zważając na grawitację, a możemy je oglądać m.in. w dwóch olbrzymich pomieszczeniach: Grysowym i Gigantów.

Heliktyty w Jaskini Jaworzyckiej

Wpisowe na rzecz samoorganizacji wycieczki obejmuje: transport, parkingi, usługę przewodnika, organizację imprezy.

60  zł   –   członkowie PTTK   ze składką członkowską za  2018 (Ubezpieczenie w ramach Polisy Generalnej dla członków PTTK), mieszkańcy Bielska Białej
70 zł  –   pozostali (ubezpieczają się we własnym zakresie).

!!! Przy podajemy: imię i nazwisko, okazujemy legitymację PTTK
Na bilety przygotujemy   300 Kč,    260 Kč – seniorzy nad 65 lat.

Zapisy telefoniczne bez wpłaty aktywne są 3 dni.

wyjazd:    godz.        7.00       zatoka przy BCK, ul. Słowackiego  w Bielsku-Białej
powrót:   ok. godz.    20.00

Zapisy:    w biurze Oddziału  PTTK, Bielsko-Biała, ul. Wzgórze 9

Proszę o zabranie prowiantu na cały dzień.

przewodnik – pilot:       Lucyna Bardel – 693 556 035

Zdjęcia ze zbiorów prywatnych, niepublikowane